Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Płock

Płock: przebaczenie jako ważny aspekt zdrowia

22.06.2012, Kluby zdrowia

O tym, czym jest przebaczenie i czy warto przebaczać, mówił podczas ostatniego przed wakacjami spotkania Klubu Zdrowia w Płocku dr Łukasz Romanowski. Klub prowadzi lokalna filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

Zazwyczaj myśląc o zdrowiu, zwracamy uwagę na aspekt fizyczny. Jednak w rzeczywistości pojęcie zdrowia ma o wiele szersze znaczenie. Możemy mówić o zdrowiu fizycznym, psychicznym czy duchowym.
  
– Dopiero w przypadku równomiernego rozwoju tych trzech sfer możemy mówić o pełni zdrowia – przekonuje Dominika Potyralska, kierownik klubu w Płocku, która rozpoczęła spotkanie 20 czerwca, mówiąc właśnie o tych trzech sferach życia.  

W dalszej części programu dr Łukasz Romanowski omówił zagadnienie przebaczenia. Prelegent przeciwstawił typowej dla człowieka potrzebie sprawiedliwości decyzję o przebaczeniu, czyli świadomą rezygnację z dochodzenia swojej sprawiedliwości. Zazwyczaj oczekujemy tego, by wszyscy postępowali tak, jak nam się wydaje słusznie i byli adekwatnie karani, gdy zrobią inaczej. Wykład dowiódł, że jedyną drogą naprawienia zła w relacjach międzyludzkich jest przebaczenie, bowiem nasza sprawiedliwość jest bardzo subiektywna i zadośćuczynienie jej wymagałoby zmuszenia innych do posłuszeństwa, tymczasem przebaczenie jest decyzją tylko nas samych.

– Bardzo skorzystałam z tego wykładu – mówi pani Jadwiga, która na spotkaniu klubu była po raz pierwszy. – Po raz kolejny utwierdziłam się w przekonaniu, że przebaczenie jest potrzebne, ważne. Dzięki takiej postawie czas goi rany, a sprawy się wyciszają.

– Gdy powstają nieporozumienia, konflikty między ludźmi, szukajmy miłości Bożej – podkreśla inna z uczestniczek, pani Beata. 

Spotkania Klubu Zdrowia w Płocku odbywają się co dwa tygodnie. Udział w nich jest bezpłatny.

– Dzięki spotkaniom zwracam większą uwagę na to, co jem i jaki to ma wpływ na zdrowie i ogólną kondycję. Poruszany dzisiaj temat jest ważny, ale trudny – ocenia pani Janina, kolejna z uczestniczek spotkań klubu.

Obecnie przed klubowiczami wakacyjna przerwa. Wznowienie zajęć zaplanowano na październik.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

zebraliśmy już:

10 006 zł

Zobacz nasz plan pomocy w bieżącym roku »

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Mazowiecki
Filia Płock
ul. Gradowskiego 15/9
09-402 Płock

Nr konta bankowego:
52 2030 0045 1110 0000 0271 7400
z dopiskiem: „filia Płock”

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij